Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Nema potrebe da se odgađa nova trudnoća nakon spontanog pobačaja

Studija univerziteta University of Aberdeen koja je uključivala 30.000 žena otkrila je da je novo začeće unutar 6 mjeseci od pobačaja pružalo najveću vjerovatnoću zdrave trudnoće.

Rezultati studije, objavljeni u časopisu British Medical Journal, kontradiktorni su međunarodnim preporukama da žene trebaju čekati najmanje 6 mjeseci prije nego što pokušaju ponovo zatrudnjeti.

Rezultati su pokazali da su žene koje su zatrudnjele unutar 6 mjeseci bile na manjem riziku od ponovnog pobačaja ili vanmaterične trudnoće.

Također, zatrudnjivanje unutar 6 mjeseci nakon pobačaja dovedeno je u vezu sa manjom vjerovatnoćom carskog reza, prijevremenog poroda ili niske porođajne težine djeteta u poređenju na žene koje su zatrudnjele nakon 6 mjeseci do godinu dana nakon spontanog pobačaja.

Otprilike jedna od pet trudnoća završi se pobačajem prije 24 sedmice, a taj se rizik povećava sa starosnom dobi žene.

Vođa studije, dr. Sohinee Bhattacharya, predavač akušerske epidemiologije, rekla je da aktuelne smjernice Svjetske zdravstvene organizacije preporučuju ženama da odgode sljedeću trudnoću najmanje za šest mjeseci.

Na veb-stranicama britanskog zdravstvenog sistema, NHS Choices, savjetuje se čekanje od tri mjeseca da bi žene uspjele preboljeti pobačaj i da bi se njihov menstrualni ciklus vratio u normalu.

Međutim, dr. Bhattacharya smatra da kod starijih žena, koje imaju veći rizik od pobačaja, odgađanje može umanjiti šanse za uspješnu trudnoću.

“Ako žena ima preko 35 godina, ja bih je svakako posavjetovala da pokuša ponovo zatrudnjeti unutar 6 mjeseci, jer starosna dob predstavlja veći rizik od intervala među trudnoćama.”

Ona savjetuje da jedini razlog zbog kojeg žene trebaju odgoditi ponovnu trudnoću jeste kada se suočavaju sa komplikacijama, poput infekcije.

Nije jasno zašto je odgađanje duže od 6 mjeseci povezano sa većim rizicima. Jedna teorija jeste da se temeljni problemi sa plodnošću jednostavno pogoršavaju s vremenom. Druga mogućnost jeste da su žene koje pokušavaju zatrudnjeti odmah nakon pobačaja više motivisane da se pridržavaju zdravog načina života.

Profesor Steve Field, predsjedavajući fakulteta Royal College of GPs, rekao je: “Spontani pobačaj predstavlja veoma traumatično iskustvo za buduće majke i ovi novi dokazi pomoći će zdravstvenim stručnjacima da ohrabre svoje pacijentice i pruže im dobre vijesti i nadu u periodu kada su one često veoma anksiozne i pod velikim stresom.”

Mary Newburn, pri roditeljskoj dobrotvornoj udruzi NCT tvrdi: “Za mnoge žene koje planiraju trudnoću u 30-im i 40-im godinama života biće veoma umirujuće da znaju da ne moraju čekati određeni vremenski period prije nego što ponovo zatrudne.”

IZVOR: BBC news, avgust 2010., http://www.bbc.co.uk/news/