Međunarodni dan djece oboljele od raka, obilježava se 15. februara/veljače svake godine u cilju podizanja svijesti o problemima sa kojima se suočavaju djeca i adolescenti oboljeli od raka. Ovim danom se naglašava potreba za ravnopravnijim pristupom liječenju i njezi za svu djecu oboljelu od raka.
Rak je vodeći uzrok smrti djece i adolescenata u cijelom svijetu. Oko 400.000 djece u dobi od 0-19 godina dobije dijagnozu raka svake godine u cijelom svijetu.
Najčešća maligna oboljenja kod djece su leukemija, karcinom mozga, limfomi i solidni tumori poput neuroblastoma i Wilmsovog tumora.
Leukemije čine trećinu svih malignih oboljenja kod djece.
Stopa preživljavanja ovisi o regiji, s 80% preživljavanja u većini zemalja s visokim dohotkom, ali samo 20% u zemljama s niskim dohotkom.
U svijetu svake 3 minute jedno dijete umre od raka!
Cilj Svjetske inicijative za borbu protiv raka u djetinjstvu je eliminirati svu bol i patnju djece koja se bore protiv raka i postići najmanje 60% preživljavanja za svu djecu s dijagnozom raka diljem svijeta do 2030. godine.
To predstavlja približno udvostručenje trenutne stope izlječenja i spasit će dodatnih milijun dječijih života tijekom sljedećeg desetljeća.
Vrlo je važno bolest otkriti u što ranijem stadijumu i prepoznati upozoravajuće znake kod djece kao što su:
- Bljedilo, modrice ili krvarenje.
- Čvorići ili otekline- posebno ako su bezbolni i bez prateće temperature ili nekih drugih znakova infekcije.
- Neobjašnjiv gubitak na težini ili groznica, dugotrajan kašalj ili kratak dah, noćno znojenje.
- Promjene u predjelu očiju- bijele mrlje u oku, iznenadno razroko gledanje, sljepoća, modrice, ispupčenost očne jabučice.
- Otekline u predjelu trbuha, na glavi ili vratu, u udovima, testisima, žljezdama.
- Glavobolja, posebno ako je jaka i dugotrajna, povraćanje (naročito rano ujutro ili uz pogoršanje tijekom dana).
- Bolovi u kostima, zglobovima, leđima, prijelomi, otekline nastale bez udarca ili bez znakova infekcije.
Nedostatak dijagnoze, pogrešna dijagnoza ili odgođena dijagnoza, prepreke pristupu zdravstvenoj zaštiti i odgovarajućoj njezi te odustajanje od tretmana, razlozi su niske stope preživljavanja.
Uzroci malignih oboljenja kod djece često su nepoznati, a napori na prevenciji trebaju se usmjeriti na moguće faktore rizika koji mogu povećati vjerojatnost za razvoj raka kod odraslih. Poboljšanje ishoda i procenta liječenja malignih oboljenja kod djece zahtjeva ranu i tačnu dijagnozu praćenu efikasnim liječenjem.
Prema UN Konvenciji o pravima djeteta, svako dijete ima pravo na uživanje najvišeg dostignutog standarda zdravlja i pristup zdravstvenim uslugama.
Osnovna prava za svu djecu s dijagnozom raka uključuju:
- Pravo na ranu i pravilnu dijagnozu.
- Pravo na pristup osnovnim lijekovima koji spašavaju život.
- Pravo na odgovarajuće i kvalitetne medicinske tretmane.
- Pravo na praćenje brige, usluga i održivih mogućnosti za život preživjelih.
Covid-19 imao je ogroman utjecaj na rak djece i to ne samo u odgodama dijagnoze i liječenja, već i na psihičko zdravlje oboljelih i članova njihovih obitelji. Usljed pandemije Covid-19, važnije je nego ikad da ne gubimo iz vida potrebu za daljim razvijanjem i unapređenjem njihovih prava.
Spoznaja o malignom oboljenju djeteta mijenja život porodice iz temelja. Nevjerica, poricanje, strah, tuga, ljutnja, depresija su roditeljski osjećaji kod suočavanja s dijagnozom. Uz emocionalni, porodica trpi ogroman organizacijski i materijalni teret. Teška bolest djeteta zapravo je bolest porodice.
Maligna oboljenja u dječijoj dobi imaju posebnu socijalno-medicinsku dimenziju, uzrokuju traume i poteškoće u prilagodbi na novu životnu situaciju. Pogađaju porodicu kao primarno okruženje djeteta i od iznimne je važnosti osigurati pomoć roditeljima u prevladavanju i nošenju sa svakodnevnim poteškoćama.
Dječiji rak je izlječiv. Pristup najboljoj mogućoj brizi je ljudsko pravo. Svako dijete, bilo gdje u svijetu, zaslužuje najbolji tretman i brigu.
Udruženja roditelja djece oboljele od raka, pedijatri, onkolozi i čitava zajednica, udruženi, mogu svako na svoj način pomoći porodicama i djeci kao krajnjim korisnicima sveopšte brige i pažnje, u olakšavanju djetinjstva i mladosti sa dijagnozom raka.
Saradnja medicinskog osoblja i roditelje djece u bolnici smatra se važnom komponentom koja doprinosi uspiješnijem lječenju.
Djeci oboljeloj od raka je je vrlo važna podrška škola i generalno sistema kako bi liječenje bilo maksimalno olakšano.
Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti 15. februara je uspostavila Međunarodna konfederacija Udruženja roditelja djece oboljele od raka.
Lejla Moćević, stručni saradnik za odnose s javnošću
