Na radnom mjestu
– Prazne kertridže odnesite u firmu koja vrši njihovo ponovno punjenje. Osim što na taj način čuvate okoliš, ova mala akcija sa vaše strane generiše aktivnost i pomaže nastajanje novih radnih mjesta.
– U kancelariju ponesite svoju vlastitu šolju za čaj/kafu! Tako ćete umanjiti broj jednokratnih plastičnih čaša koje će završiti u smeću.
– U ladici u radnom stolu držite iskorištene papire koje možete kasnije koristiti za zabilješke i skiciranje.
– Pažljivo odaberite svoj kancelarijski materijal, te prioritet dajte predmetima koji se mogu iznova puniti, kao i recikliranim materijalima i proizvodima sa evropskom eko-oznakom.
– Kada kupujete kafu ili čaj, kupujte veća pakovanja umjesto manjih – umanjićete i količinu otpada, te uštediti novac.
Tokom obroka
– Prilikom kuhanja koristite svježu hranu radije nego gotova jela; na taj način ćete zdravije jesti, a i umanjiti ćete količinu ambalaže koju trebate baciti u smeće.
– Napunite bokal svježe vode iz česme! Tako ćete uštediti novac koji biste potrošili na kupovinu flaširane vode i umanjiti kolišinu plastičnih flaša koje će završiti u smeću.
– Kada idete na piknik, ponesite plastične posude za hranu, trajne čaše i standardni escajg – na taj način će nakon piknika ostati minimalna količina smeća, koje ćete, naravno, baciti u najbližu kantu za smeće.
Tokom kupovine
– Odaberite proizvode sa manje ambalaže i izbjegavajte jednokratne proizvode
– Kupujte namirnice u velikim pakovanjima. To će vas doći jefitinije i na taj način smanjujete količinu ambalažnog smeća. Ambalaža predstavlja 23 % težine sveukupnog otpada jednog domaćinstva i zauzima značajnu zapreminu kućne kante za smeće.
– Kupujte u količinama koje su prilagođene vašim potrebama. Kupovina količina hrane koje su prilagođene vašim potrebama omogućiće vam da umanjite otpad, ali i spriječiti da bacate višak hrane koju ste prethodno platili.
– U kupovinu sa sobom nosite ceker. Plastične kese iz trgovačkih centara i prodavnica koriste ste u prosjeku 20 minuta prije nego što budu bačene. Ne samo da veoma brzo postaju otpad, ako se propisno ne odlože, one mogu zagaditi rijeke i mora i ugroziti život u njima.
U slobodno vrijeme
– Štedite baterije: kada ste u kući, uključite male električne aparate u struju ili koristite punjive baterije…tako ćete uštediti i novac.
– Pokušajte izbjeći kupovinu nepotrebnih stvari, posebno u vrijeme proslava i praznika: tačno isplanirajte šta vam sve treba da biste spriječili pretjeranu kupovinu hrane, ukrasa i poklona.
– Sljedeći put kada budete trebali da kupite nekome poklon, zašto ne kupite “nematerijalni” poklon, poput karata za koncert, kurs, pretplatu na časopis, masažu, itd. – uživanje bez proizvodnje otpada!
U školi
– Kada dođe vrijeme za kupovinu novog školskog materijala, prvo provjerite da li je štagod ostalo od prethodne godine, u kakvom je stanju i da li se može ponovno iskoristiti. Kada su u pitanju predmeti koje ipak morate kupiti, odaberite proizvode koji na sebi nose oznako eko-proizvoda i koji se čine kvalitetnim i otpornim, te će moći duže potrajati.
– Kada je u pitanju užina, svoju hranu i piće nosite u višekratnim posudama.
– Smanjite papirni otpad tako što ćete iskoristiti svaki komad papira i pisati na obje strane.
U bašti
– Zašto ne posudite alatke koje vam trebaju samo s vremena na vrijeme od prijatelja ili komšije?
– Razmislite o tome da kupite prirodno gnojivo koje je prilagođeno organskim metodama uzgoja. Još bolje, započnite kompostiranje vašeg biljnog otpada kod kuće i koristite nastali kompost kao gnojivo!
Kod kuće
– Koristite štedne slijalice. Štedne sijalice koriste 80% manje električne energije i traju 6 do 8 puta duže!
– Uvijek radije odabirite dugotrajnije proizvode od jednokratnih – oni proizvode velike količine otpada! Neki od primjera uključuju krpe za čišćenje, brijače, čaše, hemijske olovke, baterije na punjenje, itd.
– Kupujte sapun umjesto gela za tuširanje jer koristi manje ambalaže, te je i manje otpada
Više od 30 % težine kante za smeće prosječnog domaćinstva otpada na biorazgradivi otpad (kuhinjski otpad, baštenski otpad, pepeo…). Ako započnete kompostirati svoj zeleni otpad, umanjićete ukupnu količinu smeća i dobićete odličan izvor hranljivih materija za vaše cvijeće i povrće.
– Ponovno iskoristite i popravljajte koliko god je to moguće! Od 13 do 25 kg električkih i elektroničkih uređaja poput frižidera, telefona, kompjutera, itd., se po osobi svake godine baci, bez obzira što ovi uređaji često sadrže štetne komponente poput olova i žive, a većina ih se može popraviti ili ponovno iskoristiti. Razmislite o tome da iskorištene uređaje i neželjeni namještaj donirate udruženjima koja bi bih obnovila, ako takva postoje u vešem području.
– Nepotrebnoj odjeći produžite život tako što ćete je pokloniti porodici, prijateljima kojima je potrebna ili humanitarnim udruženjima.
– Koristite platnene pelene za svoje dijete. Dok dijete napuni 3 godine, u prosjeku iskoristi 5000 do 6000 jednokratnih pelena, što je otprilike jedna tona prljavih pelena po djetetu. Koristeći platnene pelene značajno ćete smanjiti količinu otpada, te ćete uštedjeti novac.
IZVOR: European Week for Waste Reduction project (Evropska sedmica smanjenja otpada), avgust 2011., http://www.ewwr.eu/everyday-life