Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Sarajevo obilježilo Svjetski dan zdravlja: Edukacija, prevencija i besplatna mjerenja

JU Srednja medicinska škola – Jezero Sarajevo i Zavod za javno zdravstvo KS povodom Svjetskog dana zdravlja u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH i JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, 7. 4. 2025. na platou ispred ARIA centra, realizirali su javnu kampanju promocije zdravih stilova života kao preduvjeta za borbu protiv prijevremenog starenja i očuvanja zdravlja.

Težište aktivnosti je bilo na promociji zdravih stilova života u segmentu:
– zdrave ishrane,
– fizičke aktivnosti,
– borbe protiv pušenja i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci,
– štetnog uticaja prekomjernog izlaganja UV zračenja i aerozagađenja,
– upravljanje stresom,
– i kulture preventivnih pregleda.

Ciljevi kampanje su promocija zdravih stilova života kroz edukaciju i podsticanje promjena u svakodnevnim navikama, prevencija prijevremenog starenja kroz podsticanje zdravih navika i pravilnog upravljanja životnim stilom i podizanje svijesti o važnosti preventivnih mjera i redovnih zdravstvenih pregleda.
Naši će sugrađani su imali priliku, u direktnom razgovoru sa stručnim timovima, dobiti sve relevantne informacije u vezi sa zdravim stilovima života i očuvanjem zdravlja i utvrditi osnovne životne parametre ( glukozu u krvi, krvni pritisak, puls, i procenat zasićenosti krvi kisikom).

Prof. dr. Lutvo Sporišević, voditelj Centra za nastavnu i naučno-istraživačku djelatnost JU Doma Zdravlja KS za emisiju Novi dan N1 BiH je dao više informacija o navedenom.

Ove godine tema je ‘Zaštita zdravlja majki i djeteta’. Oko 300.000 majki godišnje umre zbog problema tokom trudnoće i poroda, a oko dva miliona djece do prvog mjeseca umre zbog raznih bolesti. Zdrava majka i zdravo dijete su temelj zdravlja svih životnih doba. Borba za zdravlje počinje prije rođenja djeteta. Tokom trudnoće i poroda mnogi rizični faktori djeluje na zdravlje, na to se nedovoljno misli. Loša ishrana, aerozagađenje, razni otrovi i pesticidi – sve to kasnije ima reprekusije na programiranje bolesti koja se manifestuje kasnije. Moramo se boriti da djetetu od najranije dobi damo najbolje – prirodna ishrana ili dojenje. Dojenje je minorno u našoj državi i iznosi oko 20 posto. Poslije šestog mjeseca davati ishranu djeci koja je zdrava. Tako ćemo spriječiti bolesti koje kasnije odrasli imaju – prekomjerna tjelesna masa, dijabetes, bolesti srca i razni karcinomi”, rekao je prof. dr. Sporišević.

Naglasio je kako je jako bitna vakcinacija majke i djeteta.

Više informacija o navedenoj temi možete pogledati na sljedećem linku (Izvor: N1 BiH):

https://n1info.ba/zdravlje/zdravlje-je-temelj-godisnje-umre-10-000-trudnica-porodilja-i-dva-miliona-beba/

Centar za nastavnu i naučno-istraživačku djelatnost