Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Svjetski  dan svjesnosti o autizmu – 2. april

Pripremili: prof. dr. sc. Lutvo Sporišević, Ademira Pehlić, prof.


Svake godine, drugog aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu s ciljem podizanja svijesti i boljeg razumijevanja osoba s autizmom. Ovaj dan, koji su Ujedinjeni narodi proglasili 2007. godine, podsjeća nas na važnost inkluzije, prihvatanja i podrške osobama iz autističnog spektra.

Poremećaj iz autističnog spektra (engl. Autism Spectrum Disorder − ASD) je neurorazvojni poremećaj koji utiče na način na koji osoba komunicira, socijalno interaguje i obrađuje informacije iz okoline, tj. predstavlja patološko stanje drugačijeg načina funkcioniranja mozga.

U poremećaje iz autističnog spektra spadaju: autistični poremećaj, Rettov sindrom, dezintegrativni poremećaj u djetinjstvu, Aspergerov sindrom, pervazivni razvojni poremećaj.

Uzroci poremećaja iz autističnog spektra nisu  u potpunosti poznati, ali se smatra da nasljedni faktori i okolinski faktori imaju ulogu u nastanka ovog poremećaja.

Brojne velike sprovedene studije širom svijeta jasno su dokazale da nema povezanosti između MRP vakcine/cjepiva (vakcina/cjepivo  protiv ospica, rubeole i zaušnjaka) i autizma.

Nema naučnih dokaza da bilo koja data vakcina/cjepivo povezana s povećanim rizikom za poremećaj iz autističnog spektra.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) 1 od 100 djece širom svijeta ima dijagnosticiran poremećaj iz spektra autizma.

Autizam je danas češće prepoznat i dijagnosticiran što je povezano s boljom dijagnostikom, širenjem dijagnostičkih kriterija i većom svjesnosti o autizmu. Ali i dalje postoje izazovi u razumijevanju uzroka i pružanju adekvatne podrške osobama iz autističnog spektra.

Najčešće se dijagnosticira između druge i četvrte godine života, iako se neki znaci mogu primjetiti već između 6 i 18 mjeseci.  

Sažeto govoreći u rane znakove autizma izdvajamo sljedeće:

– ne ostvaruje kontakt očima ili ga izbjegava;

– ne pokazuje interesovanje za ljude (ne osmjehuje se, ne pokazuje emocije);

–  ne odaziva se na vlastito ime;

– ne dijeli interesovanje (npr. ne pokazuje prstom na predmete koji ga zanimaju);

– ne traži utjehu ili ne reaguje na zagrljaje i dodire roditelja;

– vokalizacija može izostati, kao i gugutanje slogova, a kasnije se govor ne razvija pravilno;

– djeca mogu pokazivati fiksiranost na određene objekte (npr. točkići na automobilima, dugmad i dr.);

– često ponavlja pokrete (ljuljanje, mahanje rukama, tapkanje);

– previše ili premalo reaguje na zvukove, svjetlost ili mirise;

– može dugo posmatrati predmete koji se okreću ili trepereće svjetlo;

Postoji česta povezanost između autizma i izeuzetnih sposobosti kao što su matematika, umjetnost i programiranje. Nisu sve osobe talentirane u ovim oblastima, ali određeni obrasci u njihovom načinu razmišljanja daju im prednost u kreativnim i analitičkim disciplinama.

Svako dijete razvija poremećaj iz autističnog spektra svojim ritmom te među djecom postoje individualne razlike pa treba biti oprezan kod dijagnosticiranja poremećaja iz autističnog spektra.

Rana dijagnoza i intervencija mogu značajno poboljšati kvalitet života osobe s poremećajem iz autističnog spektra. Američka akademija pedijatara preporučuje skrining za autizam u dobi djeteta od 18 i 24 mjeseca. Nema jednostavnog testa koji može diajgnosticirati autizam, već se dijagnoza utvrđuje posamtranjem djeteta, intervjuem s roditeljima, upitnika i specijaliziranim testovima (Autism Diagnostic Observation Schedule, Autism Diagnostic Interview-Revised, Modified Checklist for Autism in Toddlers, Childhood Autism Rating Scale i dr.).

Osobe s autizmom se često suočavaju s nerazumijevanjem i stigmatizacijom. Bitno je da svi zajedno radimo na tome da se predrasude o autizmu smanje, kao i da se pruži podrška osobama iz autističnog spektra i njihovim porodicama. Empatijom i razumijevanjem možemo graditi društvo u kojem svako ima priliku da ostvari svoj puni potencijal.

Simboli ovog dana su plava boja i puzzle, a širom svijeta organiziraju se razne aktivnosti, uključujući predavanja, radionice i kampanje podizanja svijesnosti. Mnoge zgrade i znamenitosti bivaju osvijetljene plavom bojom u znak podrške osobama s autizmom.

#Razumijevanje#Prihvatanje#Autizam

Izvor: