Zdravi počeci, budućnost puna nade
Svjetski dan zdravlja (World Health Day) kontinuirano se obilježava 7. aprila od 1950. godine u skladu sa odlukom Prve svjetske zdravstvene skupštine iz 1948. godine i pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (SZO, World Health Organization, WHO) sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na određenu zdravstvenu temu koja zabrinjava ljude širom svijeta i koja je javnozdravstveni prioritet. Aktivnosti vezane za određenu temu, ne smiju se odnositi samo na 7. april, već bi se o njima trebalo voditi računa tokom cijele godine i da se svjetska pažnja usmjeri na važne aspekte globalnog zdravlja.
Ove godine naglasak Svjetskog dana zdravlja posvećen je zdravlju majki i novorođenčadi uz slogan „Zdravi počeci, budućnost puna nade“ (engl. Healthy beginnings, hopeful futures), te započinje jednogodišnja kampanja o zdravlju majki i novorođenčadi. Ova kampanja potaknut će vlade i zdravstvenu zajednicu da pojačaju napore za okončanje smrtnih slučajeva majki i novorođenčadi koje je moguće spriječiti i da daju prioritet dugoročnom zdravlju i dobrobiti žena.
Svaka žena zaslužuje dobiti podršku u održavanju zdrave trudnoće i poroda, a društvo i zdravstveni sistem trebali bi osigurati bolju postnatalnu zaštitu za svaku majku i novorođenče.
Ciljevi ovogodišnje kampanje su:
- osvješćivanje svih nedostatka koji nepovoljno utiču na preživljavanje majki i novorođenčadi;
- zagovaranje djelotvornih ulaganja koja poboljšavaju zdravlje majki i novorođenčadi;
- poticanje zajedničke akcije davanja podrške roditeljima, ali i zdravstvenim radnicima koju pružaju zdravstvenu zaštitu majkama i novorođenčadi;
- kontinuirano pružanje korisnih zdravstvenih informacija u vezi trudnoće, poroda i postnatalnom period.
Prema navodima SZO svake godine u svijetu gotovo 300.000 žena izgubi život tokom trudnoće ili poroda, dok više od 2 miliona novorođenčadi premine tokom prvog mjeseca života a još oko 2 miliona se rodi mrtvorođeno. To je otprilike 1 smrt koja se može spriječiti svakih 7 sekundi. Veliki broj umrlih majki u nekim dijelovima svijeta odražava nejednakost u pristupu kvalitetnim zdravstvenim uslugama. Siromaštvo također utiče na loše zdravstvene ishode trudnoće i poroda. Gotovo 95% svih smrtnih slučajeva majki zabilježen je u zemljama s niskim i srednjim prihodom. Zdravstveni sistemi trebali bi osigurati medicinsku zaštitu i rješavanje svih zdravstvenih problema i komplikacija koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi, što ne uključuje samo izravne opstetričke komplikacije, već i stanja mentalnog zdravlja, nezarazne bolesti i planiranje porodice. Zdravlje majki odnosi se na zdravlje žena tokom trudnoće, poroda i postnatalnog razdoblja u kojem bi svako od tih razdoblja trebalo biti pozitivno iskustvo, osiguravajući da majke i novorođenčad dostignu svoj puni potencijal zdravlja i dobrobiti u budućnosti.
Healthy beginnings, hopeful futures – Zdravi počeci, budućnost puna nade
https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2025

Pripremila: dr. sci. med. dr Lejla Muhamedagić, specijalista oftalmolog