Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Terapija koja bi mogla spasiti udove nakon promrzlina

Novi način liječenja može pomoći u spriječavanju amputacije teško promrzlih udova, izjavili su američki naučnici.

U slučajevima teških promrzlina, duboko smrzavanje tkiva može oštetiti mišiće, tetive, nerve i krvne sudove, što često dovodi do gangrene i amputacije uda.

Kada dođe do teških promrzlina, krvni sudovi trpe i protok krvi je zaustavljen. Međutim, mali ugrušci mogu se također formirati nakon otapanja i ponovnog zagrijavanja krvnih sudova, a grč oštećenih arterija dodatno onemogućava protok krvi prema najmanjim krvnim sudovima.

Studija tima američkih stručnjaka uključivala je 17 pacijenata, starosne dobi od 16 do 65 godina, sa teško promrzlim šakama i stopalima. Intervencijski radiolozi koristili su angiografiju (rendgensko snimanje arterija i vena) da bi identificirali područja u kojima nije bilo protoka krvi. Zatim su putem katetera primijenjivali lijekove za razbijanje ugrušaka i spriječavanje grčeva da bi ponovno otvorili oštećene, začepljene arterije.

Ovaj pristup pokazao se izuzetno uspješnim kada je u pitanju spašavanje udova i spriječavanje njihove amputacije.

IZVOR: Healthday, mart 2008., www.healthday.com