Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Ubod pčele, prevencija i tretman

Ubod pčele može izazvati različite reakcije kod ljudi, od blagih iritacija do ozbiljnih alergijskih reakcija.

Blagi simptomi se obično manifestuju kao  crvenilo, oteklina,bol i svrbez na mjestu uboda, te obično nestaju unutar nekoliko sati do nekoliko dana.

Teški simptomi se javljaju kao ozbiljna alergijska reakcija koja se može manifestovati oticanjem lica, usana, grla, te otežanim disanjem. Može izazvati vrtoglavicu, ubrzan puls i gubitak svijesti. Pojava osipa i urtikarije na različitim delovima tijela je veoma česta. U nekim slučajevima može doći do generalizovane oteklina i bolova u zglobovima i mišićima.

Prevencija uboda pčela

Ako vidite pčelu, izbegavajte brze pokrete i pokušajte se polako udaljiti od nje. Pčele obično ne napadaju bez razloga, a brzi pokreti mogu ih uzrujati.

Nosite odeću koja pokriva što veći dio tijela, posebno u područjima gde je prisutan veći broj pčela. Odjeća svjetlih boja i bez jakih mirisa može pomoći u odvraćanju pčela. Smanjite upotrebu jakih parfema i losiona, jer intenzivni mirisi mogu privući pčele, kada jedete ili pijete u prirodi, budite oprezni, jer slatke tečnosti mogu privući pčele. Čuvanje hrane u zatvorenim posudama može smanjiti rizik od uboda.

Ako ste u blizini pčela, izbegavajte nagle pokrete i agresivna ponašanja.

Tretman uboda pčele

Potrebno je ukloniti žaoku, ako pčela ostavi žaoku u koži, pažljivo je uklonite pincetom. Ne stiskajte žaoku, jer to može osloboditi još otrova. Očistiti područje, operite područje uboda blagim sapunom i vodom.

Hladni oblog i primjena hladnog obloga na mjesto uboda može pomoći u smanjenju otoka i bola. Koristite kremu koja sadrži hidrokortizon ili antihistaminike za ublažavanje svrbeža i crvenila, oralni antihistaminici mogu pomoći u smanjenju otoka i svrbeža, a ako je bol značajan, možete koristiti lijekove protiv bolova kao što su ibuprofen ili acetaminofen.

 Ako imate ozbiljnu alergijsku reakciju ili anafilaksu, odmah primjenite adrenalin ako imate pripremljen auto-injektor (EpiPen) i pozovite hitnu pomoć.

 Bez obzira na primjenu adrenalina, potražite hitnu medicinsku pomoć kako biste dobili odgovarajući tretman.

Ubodi pčela mogu izazvati različite reakcije, ali s pravim pristupom i brigom, većina slučajeva može se uspješno tretirati kod kuće. Uvijek je važno prepoznati ozbiljne simptome i brzo reagovati kako biste spriječili komplikacije. Ako ste skloni alergijskim reakcijama na ubode pčela, razgovarajte sa svojim ljekarom o dugoročnoj prevenciji i mogućim tretmanima.

Pripremila: dr. AidaTutundžić, specijalista porodične medicine