Respiratorna higijena i higijena ruku je najjednostavniji, najjeftiniji i najefikasniji način sprečavanja, odnosno značajnog smanjenja širenja prehlade, gripe i mnogobrojnih zaraznih bolesti.
Ključne tačke:
- Bolesnici koji kišu, kašlju, curi im nos ili imaju povišenu tjelesnu temperaturu trebaju ostati kući, ne pohađati školu i vrtić, izbjegavati mjesta javnog okupljanja i ne bi trebali koristiti javni prijevoz.
- Bolesnici koji kašlju, kišu, curi im nos trebaju nositi zaštitnu masku koja će prekriti nos i usta
- Prije stavljanja zaštitne maske potrebno je oprati ruke, ne dodirivati prednju stranu maske rukama tokom njenog korištenja, maska se skida sa stražnje strane, nakon što postane vlažna masku treba zamijeniti, a nakon korištenja masku treba odložiti u kantu za smeće i oprati ruke.
- Zdravstveni radnici i osobe koje njeguju bolesnika trebaju nositi zaštitnu masku.
- Zdrave osobe trebaju izbjegavati kontakt s osobama koje imaju respiratorne tegobe, tj. poželjno bi bilo da budu udaljeni 1-2 metra od oboljelih.
- Ne dodirivati oči, nos i usta.
- Osoba koja kašlje, kiše ili briše nos treba koristi papirnate maramice.
- Nakon upotrebe papiranatu maramicu treba baciti u kantu za smeće.
- U slučaju nedostatka papirnatih maramica kašljati i kihati u rukav.
- Veoma je bitno često i temeljito prati ruke 20 sekundi, po mogućnosti toplom vodom i korištenjem tekućeg sapuna
- Ruke je potrebno temeljito prati prije: jela ili pripreme hrane, dodirivanja očiju, nosa i usta, kontakta sa bolesnom osobom, poslije: upotrebe toaleta, brisanja nosa, nakon kašlja i kihanja, korištenja papirnatih maramica, dodirivanja predmeta koje su kontaminirane tjelesnim izlučevinama ili tekućinama, kontakta sa bolesnom osobom i u svim slučajevima kada ruke mogu biti onečišćene mikroorganizmima.
- U slučaju nedostupnosti vode i sapuna za higijenu ruku mogu se koristiti dezinfekciona sredstva na bazi alkohola.
Centar za NNID JUDZKS