Etički komitet JUDZKS
ETIČKI KOMITET
Etički komitet JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Etički komitet) je organ koji osigurava obavljanje djelatnosti JU Doma zdravlja Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Dom zdravlja) na načelima medicinske etike i deontologije.
Sastav, nadležnosti i način rada Etičkog komiteta utvrđeni su Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Statutom Doma zdravlja i Poslovnikom o radu Etičkog komiteta Doma zdravlja.
DOKUMENTI
- Poslovnik o radu Etičkog komiteta JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo 2022
- Rješenje o imenovanju predsjednika i članova Etičkog komiteta JU Dom zdravlja KS i njihovih zamjenika 2022.
- Helsinška deklaracija
- Kodeks medicinske etike i deontologije (Ljekarska/Liječnička komora FBiH)
- Obavijest o apliciranju za počasno zvanje primarijus
- Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH
- Zakon o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata FBiH
U okviru svojih nadležnosti Etički komitet:
- prati primjenu etike i medicinske deontologije u obavljanju djelatnosti Doma zdravlja,
- daje saglasnost za provođenje medicinskih i naučnih ispitivanja, kao i kliničkih ispitivanja lijekova i medicinskih sredstava u Domu zdravlja, koja se smatra prethodnim postupkom u okviru odobravanja tih ispitivanja od strane nadležnih organa,
- bavi se analizom i prijedlozima propisa iz oblasti zdravstva sa aspekta etike i medicinske deontologije,
- prati povrede prava pacijenata i sistemski radi na unapređenju stanja u ovoj oblasti saglasno propisima o pravima, obavezama i odgovornostima pacijenata,
- sarađuje sa nadležnim komorama iz oblasti zdravstva,
- rješava i druga etička pitanja u obavljanju djelatnosti Doma zdravlja.
Kod davanja saglasnosti za provođenje i utvrđivanja etičkih načela istraživanja u Domu zdravlja, odgovornost Etičkog komiteta je zaštita prava, sigurnosti i dobrobiti ispitanika koji će biti uključeni u istraživanja.
Etički komitet daje mišljenje o predloženom ispitivanju, koje treba biti u saglasnosti s Helsinškom deklaracijom i dobrom kliničkom praksom, na temelju istraživačkog projekta, podobnosti ispitivača, metoda i mogućnosti istraživanja i načina informiranja ispitanika kao i pripadajuće dokumentacije.
Ispitanici trebaju biti informirani o istraživanju. Saglasnost za istraživanje ispitanici će dati potpisivanjem Informiranog pristanka, koji je sastavni dio istraživačkog projekta.