Uvod
Laneno sjeme je sjeme biljke lana, za koju se vjeruje da potiče iz Egipta.
Narodni naziv – laneno sjeme, sjeme lana
Latinski naziv – Linum usitatissimum
Engleski naziv – Flaxseed, linseed
Za šta se koristi
- Najčešće se koristi kao laksativ
- Koristi se i za tretiranje valunga (napada vrućine) i bolnih grudi kod žena u menopauzi
- Ulje lanenog sjemena koristi se za drugačija oboljenja od onih za koja se koristi laneno sjeme, npr. artritis
- I laneno sjeme i njegovo ulje koriste se za smanjivanje visokog nivoa holesterola u krvi i u cilju prevencije raka
Kako se koristi
Cijelo i samljeveno laneno sjeme može se pomiješati sa vodom, sokom i jogurtom te popiti. Ulje lanenog sjemena može se nabaviti u tečnom obliku ili u obliku kapsula. Laneno sjeme sadrži lignane (fitoestrogene ili biljne estrogene), dok ih pripremljeno ulje lanenog sjemena ne sadrži.
Šta kaže nauka
- Laneno sjeme sadrži topiva vlakna, poput onih u zobi, te je stoga, djelotvoran laksativ
- Studije o djelovanju pripravaka od lanenog sjemena na smanjenje holesterola u krvi pokazale su mješovite rezultate
- Neke od studija ukazuju na to da alfa-linolenska kiselina (omega-3) u lanenom sjemenu može koristiti osobama sa oboljenjima kardio-vaskularnog sistema
- Studije su polučile mješovite rezultate kada je u pitanju smanjivanje epizoda valunga u menopauzi, a u toku su studije koje će pokazati djelovanje lanenog sjemena na sprečavanje osteoporoze i stabiliziranje šećera u krvi
Nus pojave i upozorenja
Čini se da se dodaci prehrani koji sadrže laneno sjeme ili njegovo ulje dobro podnose. Prijavljeno je malo slučajeva nus pojava.
Laneno sjeme, kao i svaki dodatni izvor vlakana treba uzimati sa puno tečnosti, u protivnom može pogoršati konstipaciju (zatvor) ili u najgorem slučaju dovesti do začepljenja crijeva.
Vlakna u lanenom sjemenu mogu umanjiti sposobnost tijela da apsorbuje određene lijekove koji se uzimaju oralnim putem. Zbog toga, laneno sjeme ne treba uzimati istovremeno sa konvencionalnim lijekovima ili drugim dodacima prehrani.
Ako uzimate bilo kakve dodatke prehrani ili koristite alternativna sredstva liječenja, o tome obavezno obavijestite svoga ljekara.
Izvor: http://nccam.nih.gov