Javna Ustanova Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Javna Ustanova

Dom Zdravlja Kantona Sarajevo

Search
Close this search box.

Savjeti za nane, dede, bake, djedove: Provodite kvalitetno vrijeme sa svojom unučadi

Tokom 2008. godine, Oxford University u saradnji sa Institutom za obrazovanje u Londonu, proveo je prvo državno istraživanje o odnosu djece i njihovih nana/baka i deda/djedova, čiji su rezultati pokazali da nane/dede koji su aktivno uključeni u odgoj svoje unučadi mogu itekako doprinijeti njihovom blagostanju.

Istraživanje je otkrilo da nane/dede, u odnosu na roditelje koji su zaposleni, često imaju više vremena da podrže mlade u njihovim aktivnostima i da su tu za njih kada im je potrebno da popričaju o problemima sa kojima se suočavaju. Nane/dede su upravo ti koji često pomažu djeci da pronađu rješenja za svoje probleme, kao i da porazgovaraju o planovima za budućnost. Profesorica Ann Buchanan je rekla: “Iznenađeni smo ogromnim srazmjerom neformalne brige koje nane/dede pružaju i kako u nekim slučajevima čak popunjavaju propuste u roditeljstvu kada su u pitanju prezaposleni očevi i majke. Većina adolescenata ovaj odnos smatra izuzetno dobrodošlim. Ono što je posebno interesantno jeste povezanost koju smo otkrili između “predanih nana/deda” i dobrostanja adolescenata. Sama blizina nije dovoljna: samo nane/dede koji se istinski posvete i učestvuju u aktivnostima sa svojom unučadi imaju i pozitivan uticaj na njih.”
Kolegica istraživač sa Instituta za obrazovanje, dr. Eirini Flouri, kazala je: “Otkrili smo da bliska veza između nana/deda i unučadi umanjuje uticaj negativnih događaja u životu, poput razvoda roditelja, jer daje djeci potreban mir.“

Stoga, nane i dede, bake i djedovi, ako želite da se više družite sa vašom unučadi a ne možete da se dosjetite načina, pročitajte sljedeće savjete:

  • provodite određeno vrijeme posebno sa svakim unučetom, jedan-na-jedan
  • nemojte provoditi zajedničko vrijeme radeći dosadne svakodnevne stvari poput obavljanja različitih poslova i obaveza. Umjesto toga, uživajte u zabavnom, slobodnom popodnevu bez prethodno utvrđenog rasporeda
  • družite se izvan kuće, u obližnjem parku ili tokom šetnje u prirodi
  • odvedite svoje unuče u kino, pozorište, muzej ili na koncert, ili čak u obilazak lokalnih znamenitosti
  • igrajte se različitih igara. Društvene igre sa kartama ili kockicama mogu biti zabavan način da svoju unučad naučite nečemu novom, a da pritom uživate u međusobnom druženju
  • pomozite djetetu da se upozna sa svojom širom porodicom. Pripovjedajte vašoj unučadi priče iz porodične historije, uključujući i vrijeme kada su njihovi roditelji bili mali.

IZVOR: University of Oxford, 7. juni 2008, http://www.ox.ac.uk/media/news_releases_for_journalists/080604.html